Home > Nieuws > Nieuwsbericht
04-11-2025 Netcongestie raakt steeds meer ondernemers in de maakindustrie

De netcongestie op het Nederlandse elektriciteitsnet neemt opnieuw toe en vormt een groeiende belemmering voor onder meer ondernemers in de rubber- en kunststofindustrie. In slechts zes maanden tijd is het aantal bedrijven dat wacht op een nieuwe of verzwaarde aansluiting met 15 procent gestegen. Inmiddels staan er ruim 14.000 verzoeken van bedrijven op de wachtlijst, zo meldt minister Hermans (KGG) in een brief aan de Tweede Kamer.

Vanaf 1 januari 2026 worden ook bedrijven met een kleinverbruik aansluiting geconfronteerd met wachttijden. Dit betekent dat ook steeds meer NRK-leden die willen verduurzamen of uitbreiden, steeds vaker tegen de grenzen van het net aanlopen. De totale wachtrij – inclusief stroomleveranciers – telt inmiddels 23.000 verzoeken. Dit terwijl betrouwbare stroomvoorziening essentieel is voor de energietransitie, woningbouw, mobiliteit én de economische weerbaarheid van Nederland.

Flexibel gebruik en versnelling van netuitbreiding noodzakelijk
Minister Hermans erkent dat er geen eenvoudige oplossingen zijn. In afwachting van structurele maatregelen moet het bestaande net maximaal worden benut. Dat vraagt om meer flexibiliteit in stroomgebruik en het heroverwegen van bestaande uitgangspunten bij netbeheerders. Werkbare afspraken over flexibel verbruik blijken in de praktijk lastig te realiseren.

De minister gaat daarom in gesprek met netbeheerders over hoe meer capaciteit uit het huidige net gehaald kan worden. Tegelijkertijd moet duidelijker worden wat de bouw van nieuwe infrastructuur vertraagt, zodat maatschappelijke keuzes gemaakt kunnen worden tussen snelheid en andere belangen, zoals lokale autonomie.


NRK onderschrijft oproep VNO-NCW en MKB-Nederland
VNO-NCW en MKB-Nederland roepen op tot realistische aannames in congestie-onderzoeken van netbeheerders. De huidige extreem hoge groeiscenario’s voor elektriciteitsgebruik zorgen voor onnodige vertragingen. Door uit te gaan van realistische groei, kunnen meer bedrijven sneller worden aangesloten.

De NRK sluit zich aan bij deze oproep. Onze leden willen verduurzamen, innoveren en bijdragen aan de energietransitie. Maar dat kan alleen als het elektriciteitsnet meegroeit met de ambities van de maakindustrie. Wij blijven daarom in gesprek met beleidsmakers en partners, waaronder het platform Cluster 6, om te zorgen dat onze sector niet stil komt te staan door netcongestie.

Bronnen: VNO-NCW